Jak się przygotować do spływu kajakowego?Wielkimi krokami zbliża się do nas długi weekend majowy. Jeżeli nie chcesz jak co roku spędzić majówki na działce, a w zmieniających się okolicznościach przyrody, to warto rozważyć spływ kajakowy. Nie musisz rezygnować z kiełbasek na grillu! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przygotować się na spędzenie weekendu majowego w kajaku.

Zasady bezpieczeństwa w kajaku

Zanim przystąpimy do organizacji spływu kajakowego należy zapoznać się z podstawowymi zasadami, dzięki którym wodna przygoda będzie w pełni bezpieczna.

Przede wszystkim pamiętajmy o założeniu kamizelki ratunkowej/asekuracyjnej (szczególnie u dzieci!). Warto też zapoznać się wcześniej z instrukcją: jak bezpiecznie wsiąść do kajaka

Początkowi kajakarze powinni płynąć w parze z osobami bardziej doświadczonymi oraz potrafiącymi pływać. Dzieci zaś muszą pływać pod nadzorem osób dorosłych. Nie ma możliwości, aby w kajaku dwuosobowym płynęła dwójka niepełnoletnich. 

Kajaki są stosunkowo stabilne, jednak tylko do pewnego stopnia. Nie należy wstawać ani wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, aby nie wpaść do wody. 

Co zabrać ze sobą do kajaka?

Wybierając ubiór postawmy na wygodne rzeczy z szybkoschnących materiałów syntetycznych. Dobrze jest też mieć na sobie dwie warstwy ubrań w razie, gdy zajdzie słońce i od wody będzie nam chłodniej. Kolejnym must have są buty do chodzenia w wodzie w razie, gdyby trzeba było przenieść kajak przez przeszkodę. Nie zapominajmy też o nakryciu głowy, kremie z filtrem i preparacie odstraszającym owady. Spakujmy suche ubranie w razie wywrotki.

Pozostawiając już temat ubrań – telefon oraz pieniądze chowamy do specjalnych woreczków wodoszczelnych. Zabierzmy także prowiant i picie, które spożyjemy w przerwach.

Spokojna rzeka i niedługi dystans to podstawa

Twojej uwadze polecamy jednodniowy spływ po Brdzie. Jeśli na spływ wybierasz się po raz pierwszy, lepiej postaw na łatwą trasę, którą pokonasz bez problemu. Możesz też poprosić zespół Kayaks o pomoc. Doradzimy ci, jaki odcinek rzeki wybrać oraz zapewnimy niezbędny sprzęt, m.in. kajaki, wiosła, kamizelki, a także worki wodoszczelne.