Gdzie na spływ kajakowy po Brdzie?Czy wiesz, że Brda ma aż 239 km długości? To Królowa Borowiackich Rzek, która stała się popularna dzięki idealnym warunkom do organizowania spływów kajakowych. Brda składa się z kilku odcinków, a każdy z nich pokonać można w ciągu jednego dnia. Sprawdź najlepsze trasy na jednodniowy spływ po Brdzie.

 

 

Spływy dla każdego

 

Spływy kajakowe to forma rekreacji idealna dla każdego – pływać kajakiem mogą zarówno młodsi, jak i starsi. Zorganizowanie takiego spływu nie wymaga także wiele wolnego czasu. Zazwyczaj spływy trwają kilka godzin na wybranych fragmentach rzeki. Brda jest idealna na taki spływ, bo znajdują się tutaj łagodne trasy fantastyczne dla rodzin z dziećmi, ale też te trudniejsze dla zaawansowanych kajakarzy.

 

Stara Brda – Nowa Brda

 

Najpopularniejszy punkt, w którym rozpoczynają się spływy to właśnie Stara Brda. Ma to związek z wystarczającym poziomem wody w rzece. Trasa prowadzi pośród przyrody, która tworzy naturalne przeszkody – powalone drzewa, głazy i wiele innych. Rzeka prowadzi do osady Żołna, gdzie w leśnictwie możemy skorzystać z pola biwakowego. Płynąc dalej, dostajemy się do Nowej Brdy, gdzie za nieczynnym mostem również znajduje się miejsce na odpoczynek. Całkowita długość tej trasy to 14 km, a przepłynąć ją można już w 5 godzin.

 

 

 

 

Żołna – Garbaty Most
 

Spływ jednodniowy można również rozpocząć w miejscowości Żołna, a zakończyć w miejscu Garbaty Most. Jest to trasa pośród lasów, a na końcu dopływamy do rezerwatu Przytoń. Spotkamy tam ślady bobrów, ptactwo i wiele innych zwierząt. Dopływając do Nowej Brdy, zatrzymać się można na polu biwakowym, a także zobaczyć obelisk upamiętniający rozpoczęcie spływu przez księdza Karola Wojtyłę.

 

 

Brda przebiega wśród łąk, trzcin oraz płycizn. Na początku rezerwatu Przytoń znajduje się Folbrycht, a więc miejsce, gdzie w lesie znajdują się fundamenty starych budynków. Znajdują się tam także miejsca na biwakowanie.

 

 

Największą atrakcją jest jednak sam rezerwat. Dostarcza niesamowitych wrażeń i na długo zapada w pamięć. Mijamy piękne lasy bukowe, a także drzewa, które leżą w poprzek rzeki. Przyroda tutaj zachwyca swoją dzikością! Spływ kończy się w Garbatym Moście i całość zajmuje około 6 godzin.

 

 

 

  

Przechlewo – Sąpolno


Wyruszamy z kempingu w Przechlewie. Rzeka dalej płynie pod kładką oraz mostem wśród podmokłej doliny i zalesionych stoków. Tworzy tam szerokie i zarastające sitowiem rozlewiska, na których trzeba uważać na… bobry! Za doliną wpływamy pośród łąk do mostu drogowego. Zauważyć można XVIII-wieczny dwór Jemielna i miejscowość Płaszczyca. Stamtąd dopływamy łąkami i lasami do wiaduktu kolejowego i Sąpolna – tam również odpoczniemy na polu biwakowym. Trasa zajmuje około 3 godzin i nie jest zbyt wymagająca.
 

Jaką trasę wybrać?

 

Wybór trasy powinien być określony przez stopień zaawansowania. Jeśli na spływ jednodniowy po Brdzie wybierasz się po raz pierwszy, postaw na łatwą trasę, którą bez trudu pokonasz. Jeśli nie wiesz, który fragment Brdy wybrać poproś o poradę specjalistów – kayaks chętnie Ci pomoże! Tu również wypożyczysz sprzęt.