Jak wsiąść do kajaka, żeby nie wpaść do wody?Kajaki turystyczne są dość stabilnym rodzajem sprzętu wodnego. Wbrew pozorom łatwiej o wywrotkę przy wsiadaniu niż podczas pokonywania przeszkód. Jak więc wsiąść do kajaka, aby nie wpaść do wody, zanim jeszcze wyruszymy na spływ kajakowy? Przedstawiamy kilka istotnych wskazówek oraz sposobów na stabilne wejście do kajaka oraz zajęcie wygodnej pozycji.

Wsiadaj na wodzie – nie na brzegu

Najpierw zsuń kajak do wody tak, żeby dziób był w wodzie, a rufa opierała się o ląd. Najlepiej jest ustawić go równolegle do brzegu, dziobem pod prąd. Kajak na wodzie jest dość chybotliwy, dlatego warto wybrać takie miejsce, gdzie woda sięga maksymalnie do kolan. 


Obniż swój środek ciężkości 

Jak to zrobić? Pogłęb swój przysiad. Jedną nogę postaw na kokpicie, drugą pozostaw w wodzie. Oprzyj ciężar ciała, trzymając się obręczy kokpitu, by ustabilizować kajak. W tym momencie można swobodnie opuścić ciało w dół i zająć komfortową pozycję.


Wsiądź do kajaka po wiośle 

Drążek wiosła powinien być oparty o kokpit, a jedno z piór o pomost lub brzeg. Następnie kucając, dociśnij drążek wiosła do kokpitu jedną ręką, a drugą oprzyj o wiosło zaparte o brzeg. Ciężar ciała będzie przeniesiony na ramiona oraz pośrednio na drążek. Można w ten sposób wejść do ustabilizowanego kajaka, usiąść i przenieść wiosło do przodu.

 

Ustaw kajak pomiędzy nogami

Stojąc nad siedziskiem, oprzyj za plecami wiosło o górną część kokpitu. Opuść delikatnie i powoli ciało, a potem przełóż nogi z wody do kajaka. 


Wsiadaj do kajaka z wody, nie z pomostu 

Zazwyczaj w sezonie letnim lustro wody jest na znacznie niższej wysokości niż pomost, dlatego wejście do kajaka może być mocno utrudnione. Dla niewprawionych kajakarzy, którzy podejmują się pierwszego spływu kajakowego może to być szybka droga do wywrócenia się. Jeżeli zaś pomost jest zawieszony nisko nad wodą, ustaw kajak równolegle. Następnie odłóż wiosło, ale tak, żeby móc później po nie swobodnie sięgnąć. Usiądź na pomoście, zsuń nogi do kajaka, ustawiając je na osi kajaka jedną ręką trzymając się kokpitu z tyłu, a drugą podpierając się o pomost. Opuść ciało na siedzenie, zabierz wiosło i ruszaj! 


Sprawdź naszą ofertę spływów jednodniowych


 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]