Gdzie na spływ kajakowy? Trasa rzeką GwdąSpływ kajakowy Gwdą - trasa bezpieczna, niegłęboka i urokliwa

Gwda uchodzi za mało atrakcyjną i wolną rzekę na spływ kajakowy - nic bardziej mylnego! Całkowita trasa na przepłynięcie rzeki zająć może nawet 8 dni! To aż 145 km do pokonania z różnymi przeszkodami i przenoskami. Jednak to co, sprawia, że trasa jest wyjątkowa to niesamowite widoki wśród lasów, jezior i łąk. Zdecydować się można zarówno na spływ jednodniowy częścią trasy, jak i ten obejmujący 5 dni z noclegiem na polach biwakowych.

 

 

Nieco o samej Gwdzie

 

Rzeka Gwda to największy dopływ Noteci, do której wpada w Ujściu. Jej źródło znajduje się na łące przy wsi Kazimierz na wysokości 157 m n.p.m. Rzeka należy do II klasy czystości pod względem elementów biologicznych, co oznacza, że jej stan jest naprawdę dobry. Można powiedzieć, że jest ona schowana w puszczy, gdyż znajduje się pomiędzy lasami. Dorzecze stanowi rozbudowaną sieć szlaków wodnych idealnych na spływy kajakowe. Nurt jest średni, a trasa średniozaawansowana przez różne przeszkody.

 

Trasa spływu Gwdą

 

Wycieczkę kajakiem należy rozpocząć w Drężnie i dopłynąć można do samego Ujścia koło Piły. Przepłynięcie tej trasy zająć powinno około 8 dni, a dla tych, którzy chcą skrócić ją do 5 dni, polecamy dopłynąć do Lędyczka i tam zakończyć przygodę. Warto wcześniej zaplanować trasę i zdecydować się na spływ kilkudniowy, który może być idealną propozycją na spędzenie urlopu.

 

Trasa do Lędyczka to malownicze miejsca, gdzie godziny spływu przyjemnie mijają. Rzeka w tym miejscu jest raczej płytka, a szlak spokojny. Ciekawy może okazać się odcinek od Gołębiewa, gdzie rzeka płynie wzdłuż poligonu, a widoki są wspaniałe. Szlak Gwdy to liczne niespodzianki, które mają swój urok. To doskonała trasa dla tych, którzy uwielbiają obcować z przyrodą.

 

Z kolei od Lędyczka do Ujścia rzeka staje się bardziej wymagająca. Jej nurt jest większy, a koryto szersze i głębsze. Atrakcją w tym miejscu niewątpliwie jest nurt bystrzy w okolicy Płytnicy. To prawdziwa gratka dla fanów adrenaliny! Na trasie nie brakuje licznych pól namiotowych i miejsc do odpoczynku. Znajdują się one m.in. Krępsku i Lędyczku.

 


Sprawdź nasze spływy kajakowe po Gwdzie 


Kajakiem pośród natury oraz historii

 

Płynąc Gwdą, spotkać można różnorodny krajobraz, a także wszystkie elementy natury. Mijamy łąki, pola, bory sosnowe, zalesione wzgórza, odnogi rzeczne, skarpy i wiele więcej! Warto zwrócić uwagę na elementy fauny, a więc różne gatunki ptaków, płazów, ryb, czy również siedliska bobrów. W lasach często pojawiają się sarny, dziki i jelenie.

 

Znajdą tutaj też coś dla siebie miłośnicy historycznych miejsc. Wzdłuż rzeki znajduje się przednia pozycja Wału Pomorskiego. Są to niemieckie umocnienia, które zbudowane zostały w czasie II wojny światowej. Ponadto odcinek Gwdy płynie również przez poligon wojskowy.

 

Kolejną atrakcją są także liczne hydroelektrownie. Tworzą jeziora zaporowe, zmuszające do przenosek kajaków - jednak nie są one wcale uciążliwe! Na obiad lub kawę warto zatrzymać się w Pile - największym mieście na północy Wielkopolski. To idealny przystanek na relaks.

 

 

Trasa jednodniowa

 

Jeśli jednak zdecydujesz się na trasę, którą chcesz przepłynąć jednego dnia - możesz wybrać odcinek Drężno-Spore. Liczy on około 14 km, napotkać można niewielkie przeszkody, jednak jest bardzo łagodny. Start rozpoczyna się na jeziorze Studnica, z którego wypływamy wąskim przesmykiem pod mostkiem. W tym miejscu Gwda jest krótka oraz płytka, prowadzi do kolejnego jeziora Wierzchowo. Na tym odcinku kierujemy się na południe wzdłuż wschodniego brzegu.

 

Mijamy wyspę, a za którą widoczna jest Drawska Góra. W jej okolicy znajdują się dobrze zachowane grodziska wyżynne. Kierując się w stronę południa, zauważyć można naturalne piaszczyste plaże z miejscem na biwakowanie. Znalezienie wypływu rzeki może być prawdziwą zagadką dla kajakarzy bez mapy. Podpowiadamy, że znajduje się on w zatoce. Wartki nurt rzeki prowadzi przez głazy i betonową zastawkę, którą bezpieczniej jest ominąć, przenosząc kajak.

 

Dalej przepływamy przez wieś Stare Wierzchowo, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek. Gwda płynie tutaj prostymi odcinkami, które prowadzą do gęstego lasu. Kolejnym etapem jest dopłynięcie do jeziora Smolęsko, z którego dalej wypływamy w kierunku ujścia. Za nim tunel tworzą szpalery olsz oraz leszczyn, który wiedzie przez puszczę. Po kilku kilometrach dopływamy do zastawki z betonowym mostem, przy której nurt bardzo przyspiesza. Za nią dostajemy się do Malechowskich Błot. Spływ kończy się w miejscowości Spore, gdzie jest miejsce na odpoczynek.

 

Dlaczego warto wybrać Gwdę na spływ kajakowy?

 

Trasa Gwdy to zarówno miejsca, gdzie nurt jest szybki oraz wymagający, jak i liczne rozlewiska, mniejsze czy większe jeziora. Szlaki są średniozaawansowane, jednak miłośnicy i amatorzy kajakarstwa znajdą coś dla siebie. Otaczająca przyroda, niesamowite widoki i czysta woda każdego roku przyciągają wielu turystów na spływy jedno- i kilkudniowe.

 


Zapoznaj się z naszą ofertą wynajmu kajaków