Organizacja pierwszego spływu kajakowegoSpływ kajakowy jest uniwersalną formą aktywności dla każdego. Nie trzeba więc poświęcać wielu godzin na szkolenie, jednak warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa przed wypłynięciem. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas organizowania pierwszego spływu kajakowego.

 

 

Grunt to dobre nastawienie!


Wizja pierwszej wyprawy kajakiem może być nieco stresująca. Zastanawiamy się, czy nasza kondycja fizyczna jest wystarczająca, aby sprawnie wiosłować przez kilkanaście kilometrów. W głowach tych, którzy nie potrafią pływać, rodzi się pytanie: czy spływ kajakowy jest dobrym i bezpiecznym pomysłem? Zanim więc się na to zdecydujemy rozważmy, czy ta forma aktywności będzie dla nas odpowiednia. Nasz komfort psychiczny może być wstępem do przeżycia wyjątkowej przygody!


Jaki spływ wybrać na początek?


Pierwszą przygodę z kajakami najlepiej jest zacząć od kilkugodzinnego bądź jednodniowego spływu. Jest to optymalny czas, aby przekonać się czy potrzebujemy podszkolić swoje umiejętności wiosłowania. Można także dowiedzieć się czy należy wprowadzić treningi wytrzymałościowe przed zorganizowaniem kolejnego, dłuższego spływu. 

 

Spływy kajakowe dzielą się na spływy zorganizowane przez firmę oraz te zorganizowane wedle indywidualnych potrzeb. Spływy organizowane indywidualnie mogą polegać na zorganizowaniu kompleksowego spływu bądź tylko jego części. Do przykładowych elementów spływu, które należy określić przy zamawianiu oferty, należy:

 

Zorganizowane spływy kajakowe są spływami wielodniowymi, o ich przebiegu i terminie decyduje organizator. Jest to na pewno wygodny sposób zaplanowania wyprawy, ponieważ nie musimy się o nic martwić oraz pozostajemy pod ciągłą opieką. Jest to więc świetna opcja dla tych, którzy sprawdzili już swoje umiejętności podczas pierwszego spływu i są gotowi na kilkudniowe pływanie. 


Cennik spływów zorganizowanych indywidualnie nie różni się od tych kompleksowo zaplanowanych przez organizatora. Zdarza się również, że koszty spływu na własną rękę są o wiele niższe dzięki temu, że to klient decyduje o poszczególnych elementach wyprawy oraz ich standardzie.    

 

Sprawdź cennik naszej oferty

 


Wybierz spokojną rzekę


Dla początkującego kajakarza najlepiej sprawdzi się niezbyt szeroka i głęboka rzeka. Nie może być ona jednak zbyt wąska, czyli taka, po której nie ma możliwości płynięcia obok siebie dwóch kajaków jednocześnie. Tak wąskie rzeki są z reguły najtrudniejsze – tworzą meandry, wymagając od kajakarza ostrożności oraz skupienia.  Z czasem, gdy nabierzemy wprawy i umiejętności, można zdecydować się na większe zbiorniki wodne. Pośród całej gamy rzek znajdą się takie, które idealnie nadają się na jednodniowy spływ, nawet z dziećmi. Przy wyborze rzeki warto również uwzględnić naszą lokalizację – w niewielkiej odległości od naszego zamieszkania możemy znaleźć świetną trasę na jednodniowy spływ kajakowy, np. spływ po Brdzie. Świetnym wyborem będą także rzeki, takie jak: Biebrza, Wda, Drawa oraz Piława na Pomorzu Zachodnim, jeśli chcemy przy okazji zrobić sobie wycieczkę do innego miasta czy województwa.  Do najczęściej wybieranych rzek zalicza się Pilica, Krutynia, Biebrza czy Czarna Hańcza. Podczas pierwszego spływu kajakowego należy unikać rwących i głębokich rzek, jak Wisła, Drawa czy Bug.

 


Pierwszy spływ – dystans oraz termin 


Dobrze zaplanowany spływ to dobrze zaplanowany dystans. Na początek sprawdzi się system 2:1 – dwa dni wiosłowania, jeden dzień regeneracji. Przy takim planowaniu trzeba uwzględnić zmianę pogody, odpoczynek organizmu oraz ewentualne inne nieprzewidziane okoliczności. 


Średnia prędkość przy pływaniu rekreacyjnym znacznie różni się między przypadkiem nurtu rzecznego a wody stojącej. Średnia prędkość podczas pływania na jeziorze wynosi 3-4km/h, a na nurtach rzecznych wzrasta do 5-6km/h. Uwzględniając te prędkości średni dystans, jaki możemy pokonać na jeziorze wynosi około 20 kilometrów, natomiast płynąc po rzece dystans ten zwiększa się o 10 kilometrów. 


Najlepszym terminem na zorganizowanie spływu kajakowego jest okres między czerwcem
a sierpniem. Wadą spływów letnich jest jednak to, że poziom wód znacznie spada, co może powodować, że kajak będzie trzeba często przenosić. Wprawieni miłośnicy kajaków wybierają także spływy zimowe, ale te są znacznie trudniejsze, w związku z czym powinno wybierać się łatwiejsze trasy, bez czyhających przeszkód. 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]