Łupawa - kajaki i spływy kajakowe

Początek: Kozin
Spływ kajakowy z dziećmi: TAK
Kajaki: Vista, Expression 11, Carolina 12, Carolina 14, Approach

Spływ Łupawą jest godną polecenia przygodą dla zaawansowanych kajakarzy, którym nie przeszkadza woda w kajaku, nie boją się ewentualnej wywrotki i wiedzą jak załatać dziurę w swoim kajaku. Rzeka Łupawa jest dzika, przypomina rzekę górską, na której bystrzy i przeszkód jest znacznie więcej niż spokojnego nurtu.

Lokalizacja

Rzeka Łupawa znajduje się na pojezierzach Pomorza Zachodniego, wśród wysokich, przekraczających niekiedy 100 mnpm, wzgórz. Jej długość wraz z Obwodówką wynosi 98,7 km, a powierzchnia zlewni 924,5 km.  Rzeka Łupawa w górnym biegu przepływa po pofałdowanym terenie moreny czołowej dochodzącej do 250 mnpm. Biegnie między porośniętymi bukowymi lasami, wzgórzami, kierując się ku płaskiej i słabo zalesionej Wysocyźnie Damnickiej. Opuszczając górny bieg Łupawa nie spotyka już na swojej drodze przeszkód, zasilając płytkie, odcięte od morza Jezioro Gardno, z którego krótkim przesmykiem uchodzi bezpośrednio do Bałtyku.

Trudność

Spływ Łupawą – opis szlaku
Spływ kajakowy Łupawa – to jeden z ciekawszych szlaków kajakowych na Pomorzu, którego infrastruktura jest nieustannie poprawiana. Rzesze kajakarzy, nie tylko z Polski, przybywają tu by skosztować adrenaliny. Pomimo swojego górskiego wręcz charakteru, przyciąga turystów również zimą.Rzeka Łupawa dostarcza wrażeń, a także zachwyca bajkowym krajobrazem.

Spływ kajakowy Łupawa to doskonały poligon dla śmiałków corocznego pływania. Jednak najwięcej osób spotykamy tu na przełomie czerwca – lipca – sierpnia. W górnym brzegu rzeka przecina pas moren. Na trasie pojawiają się wysokie, strome wzgórza piętrzące się nad wodą. Szybki prąd, kamieniste bystrza, głazy i szypoty jak również tarasujące koryto stare buki sprawiają, że pokonanie tej rzeki wymaga doświadczenia kajakowego.  

Spływy Łupawą zweryfikują Twoje umiejętności. Nie wybieraj się tu sam i nie próbuj odłączać od grupy. Pamiętaj, że jesteś tu gościem i zachowuj się jak gość.

Opis szlaku oraz ciekawostki

Dodatkowe atrakcje
Słynne na całą Polskę “Święto Chleba” w miejscowości Łupawa, obchodzone jest z rozmachem właśnie u brzegów słynnej rzeki. To przede wszystkim jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową.

Rzeka Łupawa jest dostępna dla turystów bez ograniczeń w górnym i środkowym biegu. W okolicach Smołdzina wpływa na teren Słowińskiego Parki Narodowego, który stanowi nie lada atrakcje dla kajakarzy. Aby kontynuować spływ Łupawą na tym odcinku należy otrzymać specjalne zezwolenie od Dyrektora Parku:

Dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego

ul.Bohaterów Warszawy 1A

76-214 Smołdzino

tel. 059 81 17 204 ; 059 81 17 339 ; 059 81 17 509

email : sekretariat@slowinskipn.pl

www.slowinskipn.pl

 

Wśród największych atrakcji Łupawy można wymienić:

Park Krajobrazowy – „Dolina Słupi”
Rezerwat „Rowokół”
Słowiński Park Narodowy
Elektrownie wodne
Średniowieczne pałace i kościoły