Jak zorganizować rodzinny spływ kajakowy?Spływ kajakowy z dziećmi może być fantastyczną przygodą, która pozwoli im zbliżyć się do natury, spędzając aktywnie czas w gronie rodziny. Spływ uczy dzieci współpracy oraz odpowiedzialności. Organizacja takiego spływu wymaga jednak odpowiedniego planu. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zorganizować bezpieczną przygodę dla całej rodziny.

Zwróć uwagę na stopień trudności i długość trasy

Zanim wybierzesz się na kajaki z dziećmi, wybierz taką trasę oraz rzekę, aby były dostosowane do wieku i możliwości twoich pociech. Postaw na spokojne, malownicze szlaki oraz niedługą trasę. Pamiętaj, że komfort i bezpieczeństwo maluchów są najważniejsze. Zaplanuj również kilka przystanków, podczas których odpoczniecie, a także zjecie pożywne przekąski, które dodadzą wam energii do dalszego wiosłowania. 

Co ważne – na spływ kajakowy Przechlewo najlepiej jest udać się w godzinach przedpołudniowych. Nawet jeżeli pokonanie trasy niespodziewanie się przedłuży, to dotrzecie na końcowy przystanek, zanim jeszcze zacznie robić się ciemno.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Dziecko ZAWSZE powinno płynąć pod opieką osoby dorosłej! Jeśli widzisz, że ktoś jest zmęczony lub przestraszony, przerwij spływ i wróć na brzeg. Nie należy także sadzać do jednego kajaka dwójki dzieci. Na każdego, potrafiącego pływać dorosłego powinno przypadać nie więcej, niż jedno dziecko. Pociecha musi mieć również założoną dopasowaną kamizelkę.

Co zabrać ze sobą na spływ?

Ekwipunek małego kajakarza może nieco się różnić od zaprawionego w boju dorosłego uczestnika spływu. Do kajaka koniecznie należy zabrać nakrycie głowy, krem z filtrem oraz środki odstraszające komary. Oprócz tych podstawowych elementów zadbaj o pyszne i pożywne przekąski oraz ulubione zabawki zapakowane w wodoszczelne worki. Worki są zazwyczaj dostępne w cenie wynajmu kajaków.