Najlepsza trasa na kajak po BrdzieWybieramy najlepszą trasę po Brdzie na kajaki!
 

Spływ kajakowy to doskonała opcja na spędzenie wolnego czasu. Im więcej osób w grupie - tym większa frajda! Czy wiesz, że podczas pływania kajakiem pracują jednocześnie mięśnie brzucha, pleców, grzbietu i ramion? Jednak to nie tylko świetna opcja aktywności fizycznej, ale również możliwość obcowania z naturą! Jeśli szukasz ciekawego miejsca do popływania kajakiem - sprawdź trasy Brdy.

 

Spływ kajakowy po Brdzie

 

Brda - Królowa Rzek w Borach Tucholskich i Kujaw to prawdziwa wodostrada dla miłośników kajaków, ale nie tylko! Zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani kajakarze znajdą dla siebie odpowiednią trasę. Specjalnie przygotowane, długie, doskonale oznaczone szlaki z zapierającymi dech w piersi widokami są powodem, dla którego warto wybrać spływ kajakowy po Brdzie. Można śmiało stwierdzić, że rzeka ta jest uznawana za najpiękniejsze miejsce do zorganizowania wycieczki na kajakach w Polsce, a nawet Europie.


Bystry nurt Brdy wynika ze znacznych wzniesień między źródłem a ujściem do Wisły. W zależności od wyboru trasy spotkać można po drodze wiele atrakcji, ale także specjalnie przygotowane przystanie. Bieg rzeki jest bardzo urozmaicony i kręty, a trasa bogata w malownicze lasy, jeziora i bujną przyrodę. Dla kajakarzy są to aż 233 km do pokonania o różnorodnych szlakach z oznaczeniami stopnia trudności.

 

Dla miłośników przyrody spływ kajakowy po Brdzie to prawdziwa gratka! Samo dno rzeki jest twarde, żwirowe, a na dłuższych odcinkach słabo zarośnięte. Minąć można stare, bukowe lasy, rezerwat przyrody, liczne jeziora, a dla osób poszukujących miejsca do biwakowania znajdzie się wiele przystanków po drodze. Na przystani skorzystać z można wiat, miejsca na ognisko, a także wypocząć pośród przyrody.

 

Trasa Przechlewo-Swornegacie

 

Rozpoczynając swoją przygodę w Przechlewie, warto wybrać trasę liczącą 30 km, która nie jest wymagająca. Za mostem na Brdzie stworzone jest niewielkie rozlewisko, jednak po kilku metrach wraca ona do normalnego biegu.


Początek trasy to małe przeszkody, które z łatwością ominą również osoby, które kajakiem płyną pierwszy raz. Już po minięciu mostu w Płaszczycy trasa staje się bardzo łagodna. Zauważyć można pierwsze pola namiotowe idealne na chwilę odpoczynku. Płynąc dalej, ukazują się naprzemiennie okoliczne wioski i malownicze lasy.


W końcu dopływa się do Jeziora Charzykowskiego, gdzie należy trzymać się lewego brzegu. Już 2 km dalej wpłynąć można przesmykiem na Jezioro Długie, następnie Jezioro Krasińskie i lewym brzegiem dotrzeć do Swornychgaci, gdzie dostępne jest pole namiotowe lub plaża.

 


Sprawdź też inne trasy kajakowe po Brdzie


 

Coś dla wymagających...

 

Atrakcyjną trasą dla kajakarzy, którzy poszukują ciekawych miejsc na Brdzie, jest odcinek Nowa Brda-Przechlewo. Szlak liczy łącznie około 27 km, a po drodze wystąpić mogą różne przeszkody, co jest dodatkową atrakcją dla miłośników kajakarstwa.


Na mapie znaleźć można nawet informacje, że trasa jest szczególnie niebezpieczna ze względu na pojawiające się powalone drzewa i przełomy. Jednak odpowiedni stan wody pozwala uniknąć przenoszenia kajaków. Od Folbrychtu do Garbatego Mostu odcinek może być jeszcze wymagający, jednak po jego minięciu, przeszkody ustępują, a trasa łagodnieje.


Prowadzi ona do Jeziora Szczytno, gdzie odcinek ten wiedzie przez około 300-letni las bukowy, będący rezerwatem przyrody. Las mieści kilkaset gniazd kormoranów i czapli. Przepływając przez jezioro, należy trzymać się lewego brzegu, który poprowadzi do przesmyku. Stamtąd wpływa się do Jeziora Szczycienko, mijając pole namiotowe i docierając do Jeziora Końskiego. I oto meta tej trasy - Przechlewo z polem namiotowym i Nadleśnictwem Niedźwiady.


 

Podsumowanie tras kajakowych na Brdzie

 

Cechą Brdy jest bieg, który przecina się przez różne krainy geograficzne. Malownicze jeziora, a także dzika jakby pierwotna przyroda przyciągają każdego roku tysiące fanów letnich aktywności. Trasy są bardzo urozmaicone, a każdy znajdzie coś dla siebie. Są one dostosowane zarówno dla kajaków jedno-, jak i dwuosobowych. Na spływ mogą wybrać się zarówno paczki przyjaciół, jak i rodziny z dziećmi - Brda jest spokojną rzeką, bezpieczną także do pływania kajakiem z maluchami. Ważne jest, aby posiadać odpowiednie kamizelki ratunkowe. Przygotowane są szlaki wraz z dokładnymi oznaczeniami, które ułatwiają poruszanie się po całej trasie Brdy.

 


Sprawdź nasze trasy kajakowe na Brdzie