Rodzaje wioseł do kajakówWybór kajaka to dopiero początek! Nie mniej istotne jest także dobrze dobrane wiosło. Dobrze dobrane pióro wiosła sprawi, że wyprawa kajakiem stanie się relaksującą wycieczką. Jak dobrać wiosło do kajaka? To wcale nie takie proste! Szeroki wybór różnych rozwiązań dopasowany jest do rodzaju spływu kajakiem oraz doświadczenia kajakarza.

 

 

 

Jak dobrać wiosło?

 

Zacznijmy od wymiarów. Przed wyborem odpowiedniego rodzaju wiosła, warto zastanowić się nad długością drążka. Tutaj panuje zasada, że dobrze dobrane wiosło musi być wyższe od nas o 20-30 cm. Dokładne wartości zależą od budowy ciała, stylu wiosłowania, a także typu kajaka. Istotna może być także średnica poprzeczki. Jeśli masz drobne dłonie, niektóre wiosła mogą być za grube. Należy poprzeczkę objąć całą dłonią swobodnie.

 

Wytrzymałość. Wiosło powinno być solidne, lecz jednocześnie lekkie. Zbyt duża waga wiosła może znacznie utrudniać wykonywanie manewrów. Im wiosło jest lżejsze, tym wiosłowanie także jest łatwiejsze, a co za tym idzie, można osiągnąć większą prędkość. W przypadku pływania po trudnych trasach warto wybrać wiosła okute.

 

Materiał. Na rynku dostępne są wiosła z plastiku, aluminium, włókna szklanego, a także włókna węglowego. Powstają także przeróżne kombinacje z tych materiałów. Wiosła wykonane z plastiku są stosunkowo tanie, lecz najcięższe ze wszystkich modeli. Z kolei z włókna szklanego polecane są profesjonalistom, ponieważ są najlżejsze, ale też ich cena jest wyższa.

 


Wynajem kajaków w Przechlewie


 

Kształt drążka i źródło napędu – pióro wiosła

 

Drążki do kajaka mogą być proste lub wyprofilowane. Ten drugi rodzaj znacznie poprawia komfort podczas pływania, a także zmniejsza skutki zmęczenia. Drążki proste są uniwersalne, a ponadto nie przeszkadzają w wiosłowaniu.

 

Drążki różnią się również grubością. Dostępne są zazwyczaj dwa rozmiary do wyboru. W jaki sposób wybrać odpowiednią grubość? Przed zakupem należy chwycić wiosło i ocenić, jak leży. Dla osób o drobniejszych dłoniach sprawdzą się drążki o mniejszej średnicy.

Ważnym elementem jest także pióro wiosła. Do wyboru są dwa rodzaje piór – symetryczne oraz asymetryczne. Pióra symetryczne odznaczają się regularnym kształtem, w których jedna część jest odbiciem lustrzanym drugiej. Z kolei asymetryczne pióra posiadają specjalnie wyprofilowane kształty, które służą do równomiernego rozłożenia sił podczas wiosłowania.

 

 

 

Rodzaje wioseł 

 

Wiosła turystyczne – ten typ wioseł jest dłuższy od pozostałych. Ich długość wynosi ponad 210 cm, aby kajakarz bez wychylania się przez burtę kajaka, mógł sięgnąć do wody. Do tego wiosła sprawdzą się małe pióra, które zapewnią komfort podczas pokonywania dłuższych odcinków. Najczęściej są to wiosła plastikowe z drążkami z duraluminium. 

 

Wiosła do kajakarstwa klasycznego – to lekkie wiosła z piórami o kształcie łyżkowatym. Nadają się do wiosłowania do przodu na długich lub krótkich dystansach. Sprawdzą się także do maratonów kajakowych. 

 

Wiosła do slalomu – to lekkie wiosła, ale bardzo kruche. Sprawdzą się dla wyczynowych kajakarzy. Długość wiosła dopasowana jest do preferencji kajakarza. 

 

White Water (kajakarstwo górskie) – ciężkie wiosła o bardzo dużej wytrzymałości. Sprawdzą się podczas pływania po stromych, górskich rzekach. Odpowiednia długość umożliwia stworzenie dźwigni i pozwala dostosować się do sytuacji na rzece. Wykonane są z karbonu, kevla, ale też z mieszanek włókien poliamidowych oraz szkła. 

 

Wiosła do Freestylu – to wytrzymałe wiosła, podobne do White Water. Często posiadają zerowy skręt i sprawdzą się do zabaw w odwoju lub na dużej fali. 

 

Podział wioseł może być również ze względu na rodzaj piór. Wiosła symetryczne sprawdzą się na wysokich łodziach i miejscach, gdzie musimy zanurzać wiosło jak najgłębiej. Z kolei wiosła asymetryczne sprawdzą się dla kajakarzy w większości rodzajów kajakarstwa. Innym rodzajem jest wiosło grenlandzkie. Przypomina ono spłaszczoną tyczkę, dzięki której pływanie kajakiem będzie przyjemnością. Ich użycie wymaga znacznie mniej energii, a dzięki temu podróż może się wydłużyć.

 


Dowiedz się więcej o wiosłach i kajakach


 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]