Jakich błędów unikać podczas spływu kajakowego?Kajakarstwo jest świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu dla osób, które lubią przygody na łonie natury. Spływy kajakowe nie wymagają doświadczenia, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach, do których powinniśmy się stosować. Co zrobić, aby uniknąć błędów i móc cieszyć się bezpieczną oraz relaksującą wycieczką?

 

 

Jak to jest z tym doświadczeniem? 


Jeśli nigdy wcześniej nie pływaliśmy kajakiem, chociaż jedna osoba powinna posiadać elementarną wiedzę z zakresu techniki wiosłowania oraz zachowywania się na nurcie. Dobrze by było, gdyby ta osoba przed rozpoczęciem wycieczki przeszkoliła resztę uczestników. Gdyby jednak zdarzyło się tak, że nikt z naszego towarzystwa nie ma doświadczenia, warto wybrać zorganizowany spływ, podczas którego instruktorzy zapoznają nas z tym, jak radzić sobie w kajaku lub popłyną razem z nami.


Opanowanie podstawowych umiejętności nie jest trudne ani czasochłonne, a może bardzo pomóc w uniknięciu wywrotki i... konfliktów. Warto także poprosić o pomoc bardziej doświadczonych kajakarzy, by spędzić miło czas bez obaw o swoje zdrowie czy życie. Bez znajomości odpowiedniej techniki wiosłowania będziemy bezradnie zmagać się z żywiołem, a przecież wypoczynek nad wodą ma być przyjemny. 

 

Gdy nie mierzysz sił na zamiary 


Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakarstwem powinny przemyśleć dystans oraz czas trwania spływu. Przy tego rodzaju formie wypoczynku należy dostosować trasę do możliwości wszystkich uczestników. Jeśli ktoś jest nieprzyzwyczajony do wysiłku fizycznego, to zbyt długie wiosłowanie z mnóstwem przeszkód po drodze będzie raczej budziło frustrację, a nie radość z aktywności. Krótki odcinek płytkiej rzeki będzie więc strzałem w dziesiątkę, by móc cieszyć się otaczającą przyrodą. Z kolei dla osób fizycznie sprawnych podobna trasa będzie zbyt nudna i nieatrakcyjna. Wprawieni kajakarze z pewnością poradzą sobie z przeszkodami oraz nieco dłuższym dystansem, niż osoby początkujące.  

 

Niewyznaczenie osoby dowodzącej 


Jedna osoba z grupy powinna być odpowiedzialna za przygotowanie i przebieg spływu kajakowego, aby uniknąć nieporozumień, a także informacyjnego chaosu. Wyznaczona osoba będzie więc odpowiadać za:

 

 

Nietrafiony dobór osad


Przy doborze osad ponownie powinniśmy się kierować stopniem umiejętności uczestników spływu. Osoby, które nie potrafią pływać lub nie mają doświadczenia nie powinny płynąć w jednym kajaku. Osady mieszane pozwolą uniknąć zniechęcenia i zmęczenia u tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wodną aktywnością. 


Uczestnik pływający słabo powinien płynąć z osobą, która dobrze czuje się w wodzie. Z tyłu powinien usiąść cięższy i bardziej doświadczony kajakarz, sterujący kajakiem. Natomiast z przodu należy posadzić osobę lżejszą i początkującą, bo to ona będzie narzucać tempo wiosłowania. Dobrze jest również wymieszać uczestników płciowo, ponieważ mężczyźni przeważnie mają więcej siły. 


Osada najsłabsza powinna płynąć zaraz po kajaku otwierającym spływ, dzięki czemu najsłabsi uczestnicy nie zostaną na końcu i będą mieli wsparcie osób doświadczonych. Nadając tempo płynięcia, nie opadną zbyt szybko z sił.


Wybierz trasę z kayaks


Lekceważenie rzeki oraz braki w zaopatrzeniu 


Woda jest żywiołem, więc nawet z pozoru spokojna rzeka może nam przysporzyć kłopotów, jeśli będziemy zachowywać się lekkomyślnie. Budowle wodne, które możemy napotkać na naszej trasie, mogą być niebezpieczne lub całkowicie niemożliwe do opłynięcia, w związku z czym brawura w takich miejscach może się źle skończyć. Warto wcześniej zapoznać się z informacjami na temat zbiornika wodnego, jakim mamy zamiar płynąć. 


Przygotowując się do spływu kajakowego trzeba zabrać ze sobą odpowiednią odzież oraz ekwipunek, dostosowany do wszelkich możliwych warunków atmosferycznych. W razie załamania pogody przyda się coś przeciwdeszczowego i ciepłego, a w trakcie upalnego dnia niezbędne jest nakrycie głowy i krem z wysokim filtrem. Warto również zabrać ze sobą jedzenie i napoje, bez których szybko opadniemy z sił. Zaopatrzmy się także w mocną, długą linkę, która przyda się do ciągnięcia kajaka czy wyciągania go z wody. Dobrze też, jeżeli będziemy mieć przy sobie latarkę czy scyzoryk. Najbardziej niezbędnym elementem naszego zaopatrzenia jest jednak apteczka pierwszej pomocy

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]