Jaki rodzaj trasy na kajak wybrać?Rodzaje tras na spływ kajakowy

 

Zwiedzaj i odkrywaj Polskę z nowej perspektywy – z kajaka! To świetna opcja na rodzinny wypad, aby móc obcować z naturą i poznać okolicę. Dlaczego spływ kajakowy? Przede wszystkim to duża dowolność – decydujesz sam o tym, kiedy płyniesz, a kiedy odpoczywasz na plaży. Zazwyczaj na rzekach nie spotkasz tłumów, dlatego to doskonała opcja dla tych, którzy szukają spokojnych miejsc do odpoczynku, ale w aktywnej formie. W zależności od doświadczenia i umiejętności można zdecydować się na przeróżne trasy – te łatwiejsze, jak i bardziej zaawansowane.

 

 

Kajakarstwo – hobby dla każdego!

 

Z pewnością to przygoda na każdą kieszeń. Wynajem kajaków na jeden dzień to koszt kilkudziesięciu złotych i tak naprawdę – nic więcej nie potrzebujesz! Kajakiem mogą pływać osoby w każdym wieku, są świetną rozrywką także dla dzieci.

 

Wariantów na spływ jest wiele! Możesz wybrać trasy spokojne, gdzie wyprawa kajakiem to wręcz odpoczynek lub trasę bardziej utrudnioną, na której na pewno nie będziesz się nudzić. Dla tych, którzy wybierają się po raz pierwszy i nie wiedzą, jak zorganizować taki wyjazd na kajaki, dobrą opcją będzie spływ zorganizowany. Wówczas organizator dba o nocleg, wyżywienie, dobiera trasy i jest przewodnikiem.

 

Możesz także wynająć kajak indywidualnie. Wówczas sam o wszystkim decydujesz i płyniesz tam, gdzie chcesz. Musisz jednak znać zasady postępowania na kajaku oraz uwzględnić warunki, jakie możesz napotkać po drodze.

 

 


Sprawdź naszą wypożyczalnię kajaków 


 

Klasyfikacja tras kajakowych

 

Wiele tras spacerowych oznaczonych jest specjalnymi znakami. Kolory sugerują o stopniu trudności, a także walorach krajobrazowych. Dlatego na przykład kolor czarny oznacza trasę najkrótszą i najtrudniejszą, a z kolei czerwony najbardziej ciekawą do pokonania. Podobnie jest na trasach kajakowych – każdy znak coś oznacza!

 

Do oznaczenia trasy pod uwagę bierze się różne skale:

 

1. Atrakcyjność szlaków kajakowych. Oceniana jest tutaj malowniczość tras. To dość subiektywna ocena, jednak pomaga podczas poszukiwania zupełnie nowych miejsc na zwiedzanie. Oznaczana jest gwiazdkami, gdzie maksimum trzy gwiazdki otrzymują trasy o najpiękniejszych odcinkach.

2. Uciążliwość szlaków. Trasy oceniane są pod względem tego, jak często kajakarz jest zmuszony do interwencji. Dotyczy to sytuacji, gdy niezbędne jest przeniesienie kajaka, przeciskanie się między powalonymi drzewami, pod kładkami czy też walka z nurtem. Każda dodatkowa przeszkoda przyczynia się do zakwalifikowania trasy do bardziej uciążliwej.

3. Trudność trasy. Skala ta jest najbardziej obiektywna ze wszystkich, ponieważ tutaj pod uwagę bierze się faktyczny stan tras i dzieli się je na bardzo łatwe, łatwe i trudne.

 

Oznaczenia trudności tras kajakowych

 

W przypadku szlaków nizinnych na jeziorach i rzekach stosuje się specjalną klasyfikację określającą trudność tras. Są to oznaczenia ZWA, ZWB, ZWC.

 

ZWA – to trasy bardzo łatwe. Doskonała dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z kajakiem. Są to zazwyczaj mniejsze zbiorniki wodne, na których nie występują prądy, fale i skomplikowane przeszkody.
ZWB – są trasami łatwymi. Nie będą się na nich nudzić zarówno początkujący, jak i zaawansowani kajakarze. To zwykle średnie zbiorniki, na których mogą pojawić się niewielkie przeszkody.
ZWC – to już szlaki dla wytrawnych kajakarzy, są nieco trudniejsze! Osoby początkujące mogą potrzebować pomocy od bardziej doświadczonych podczas przenosek, wartkiego nurtu lub pokonywania znacznych przeszkód.

 


Wybieramy trasę na spływ!

 

W całej Polsce wybór tras na kajaki jest naprawdę ogromny. Udając się w każdy zakątek naszego kraju, znajdziesz ofertę wynajmu kajaków. Oto nasza lista rzek w okolicy Pomorza i Kujaw, które warto wybrać na spływ!

 

Brda. Rzeka o długości 239 km, która dostarcza niesamowitych wrażeń. Jest to uwielbiana rzeka przez kajakarzy, dzięki umiejscowieniu w malowniczych Borach Tucholskich. Spokojny nurt, bardzo czysta woda i różnorodność krajobrazów sprawiają, że to idealny wybór na spływ z dziećmi, ale nie tylko!

 

Czernica. Prawdziwa gratka dla miłośników zalesionych terenów. Rzeka ta raczej rzadziej uczęszczana jest przez turystów, dlatego znajdziesz tam spokój i ciszę. Trasa nieco trudniejsza z wartkim nurtem i licznymi przeszkodami w postaci powalonych drzew.

 

Gwda. Przebycie całej trasy na tej rzece zajmuje około pięciu dni. To doskonała propozycja dla doświadczonych kajakarzy, którzy uwielbiają zachwycać się pięknymi widokami. Na trasie występują liczne pola biwakowe, które pozwolą na odpoczynek po wiosłowaniu.

 


Sprawdź trasy Kayaks na spływ kajakowy


 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]