Jakie są rodzaje kajaków i czym się one między sobą różnią?Jeśli wybierasz się na spływ kajakowy, masz dwie możliwości. Możesz albo wypożyczyć kajak na miejscu lub też zabrać ze sobą swój własny. Aby jednak dokonać kupna tego sprzętu wodnego, musisz wiedzieć jakie są dostępne rodzaje kajaków na rynku. Jeśli chcesz go tylko wypożyczyć, warto wcześniej zaznajomić się z jego konstrukcją oraz zastosowaniem. Poznaj rodzaje kajaków i wybierz dla siebie odpowiedni model.

 

Główny podział kajaków 


Główną klasyfikację kajaków stanowią kajaki sportowe oraz turystyczne (rekreacyjne). 


Podział kajaków ze względu na zastosowanie 


Drugi podział kajaków opiera się na nieco bardziej szczegółowej klasyfikacji.


Kajaki wędkarskie są szerokie, ciężkie oraz nieporęczne. Ale wcale nie są to wady! Wszystkim tym cechom kajaki zawdzięczają swoją stabilność i bezpieczeństwo – nie musimy obawiać się wywrotki, łowiąc ryby na stojąco. Kajaki wędkarskie mają dużo miejsca na bagaż oraz niezbędny sprzęt do łowienia ryb. Większość modeli charakteruzuje się również barwami kamuflującymi, np. moro.


Kajaki morskie cechują się smukłą konstrukcją oraz większą długością. Prowadzi się je znacznie trudniej, niż kajaki turystyczne, dlatego wymagają od kajakarza większego doświadczenia. Sprzęt wodny tego typu świetnie sprawdzi się do przecinania fal na morzach i oceanach, ale nie tylko! Ich budowa pozwala na łatwe przyspieszanie podczas pokonywania długich dystansów, więc zdają egzamin na szerokich jeziorach, gdzie trzeba bardzo dużo wiosłować. Dzielą się na dwa rodzaje:

 

Kajaki górskie są krótsze (1.2 do 3 metrów), niż większość standardowych modeli, dzięki czemu cechują się dużą zwrotnością oraz sterownością. Kompaktowa budowa pozwala na pokonywanie bystrych rzek z wieloma przeszkodami, takimi jak skały czy konary drzew. Plastikowy kadłub pozwoli się od nich odbić bez uszkodzenia kajaka. Kajakarstwo górskie jest sportem niebezpiecznym oraz przeznaczonym dla doświadczonych kajakarzy, dlatego będzie świetny do wykonywania trudnych manewrów.

 

 

Jaki kajak wybrać? 


Kiedy już znasz wszystkie rodzaje kajaków wiesz, że ostateczny wybór zależy od Twojego doświadczenia oraz przeznaczenia sprzętu wodnego. Do amatorskich spływów kajakowych świetnie sprawdzi się kajak turystyczny, który zagwarantuje użytkownikowi komfort oraz bezpieczeństwo. Specjalna budowa oraz wyposażenie kajaka wędkarskiego wyraźnie wskazuje na to, że jest on przeznaczony tylko do łowienia ryb. Natomiast kajaki górskie, sportowe oraz morskie są idealne dla doświadczonych kajakarzy, dlatego nie kupujmy takich na naszą pierwszą wodną podróż.


Dowiedz się więcej o kajaku na swoją pierwszą wyprawę


 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]