Spływ kajakowy rzeką ChocinąRelaks w kajaku – wybieramy spływ Chociną

 

Chocina to jedna z najbardziej urzekających rzek na terenie Zaborskiego Parku Narodowego. Jej malowniczy krajobraz, a także bujna przyroda sprawiają, że miłośnicy kajakarstwa nie będą się tu nudzić. Spływy kajakowe zazwyczaj rozpoczynają się od Zielonej Chociny, gdzie napotkać można spokojne meandry. Chcesz wiedzieć więcej o tej rzece i spływie? Czytaj dalej!

 

 

 

Kaszubska sielanka

 

Rzeka jest dość płytka i prowadzi pośród łąk i lasów. Ma dość spokojny nurt, a słynie przede wszystkim z licznych meandrów. Przepiękne, kaszubskie krajobrazy takie jak lasy czy pola pozwalają maksymalnie się odprężyć wśród natury. To idealna trasa na spływ kajakowy dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko! Doskonała, by poćwiczyć manewry skrętu. Spływ warto rozpocząć we wsi Binduga, dopływając aż do Kokoszki.

 


Wynajmij kajak na spływ Chociną


Spływ kajakowy Chociną

 

Spływ Chociną polecany jest szczególnie dla osób początkujących. Trasa nie jest zbyt wymagająca, ale nie można też liczyć na nudę! Od wsi Binduga płynąć można kajakami dwuosobowymi. Jest to trasa pośród pól i łąk, jednak zdarzają się także przenoski przez nisko zawieszone kładki.

 

Od Zielonej Chociny krajobraz nieco się zmienia – wpływamy w leśne otoczenie, które idealnie nada się na biwakowanie. Dalej rzeka prowadzi do Chocińskiego Młyna, gdzie niezbędna jest przenoska na terenie starego tartaku. Trasę warto podzielić na dwa dni, dopływając do Swornegacie i zatrzymując się na polu namiotowym w Sepiocie.

 

Kolejnego dnia wyruszamy dalej! Ostatni odcinek Chociny to liczne meandry, zakola, a także spokojny nurt. Idealna trasa dla „pierwszaków”. Rzeka pozwala na jej przepłynięcie w spokoju i odprężeniu. Można również przedłużyć trasę, wpływając do jeziora Karsińskiego. Przed samym połączeniem z jeziorem znajduje się wigwam w Kokoszceto idealne miejsce na zakończenie spływu!

 

Co spotkamy po drodze?

 

Trasa z Binudga do Kokoszki ma około 31 km. Warto przepłynąć ją w dwa dni, ze względu na malownicze widoki. Płynąc górnym odcinkiem Chociny spotkać można rozlewiska bobrowe, powalone drzewa, a także wypłycenia z denną roślinnością. Kajakarze mogą spodziewać się także bogatego runa, kępy paproci, jałowców, a także pozostałości po starym moście. Dolny odcinek dostarcza niesamowitych wrażeń, szczególnie określając rzekę jako krętą. Podwójne meandry oraz ruiny tartaku sprawiają, że nie ma miejsca na nudę!

 

 

 

A może wycieczka jednodniowa?

 

Spływ Chociną można również pokonać jednego dnia, wybierając jej odcinek. My polecamy trasy Zielona Chocina – Chociński Młyn lub też Chociński Młyn – Kokoszka. Są one bezpieczne i malownicze, a także dość łatwe. Małą przeszkodą w przypadku pierwszej strasy mogą być kładki lub pomostki, z kolei podczas spływu drugą, rzeka silnie meandruje. Jest to raczej spływ dla tych, którzy na kajak wybierają się po raz pierwszy – z pewnością dużo się nauczą!

 

Kaszubski Szlak Chociny. To pierwsza opisana wyżej trasa, która wiedzie przez pola i łąki. Stąd też napotkać można często pasące się bydło przy wodzie. W Zielonej Chocinie znajduje się małe pole biwakowe, a także zaopatrzyć się można w prowiant na drogę w pobliskim sklepie. Godzinę zajmie przepłynięcie do wsi Jonki, a stamtąd kolejne trzy do Chocińskiego Młynu. Fajnym miejscem noclegowym jest Sepiota. Spływ kończy się pod mostem.

 

Zakręcona Chocina. Możesz już domyślać się skąd nazwa trasy tego spływu :) To doskonały odcinek, aby nauczyć się lub popracować nad manewrem skręcania. Zapewniamy moc wrażeń podczas pokonywania coraz to bardziej zawiłych zakrętów. Na tej trasie raczej nie występują przeszkody, jest malownicza i spokojna.

 


Sprawdź nasze spływy jednodniowe