Wskazówki, jak bezpiecznie przechowywać kajakZabezpieczenie kajaka przed zimowymi warunkami jest niezbędne, aby utrzymać go w dobrym stanie i zapewnić mu długą żywotność. Niesprzyjające czynniki zimowe, jak spadki temperatur, wilgotność powietrza i mróz, mogą negatywnie oddziaływać na kajaki, niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym twój kajak będzie bezpiecznie przechowywany nie tylko przez zimę i gotowy na kolejny sezon pełen przygód na wodzie. 

Sprawdź powierzchnię kajaka pod kątem ewentualnych uszkodzeń

Podczas użytkowania kajaka mogło dojść do pęknięć czy ubytków w jego poszyciu, dlatego dokładnie obejrzyj kajak. Małe uszkodzenia możesz naprawić samodzielnie, korzystając z zestawów naprawczych dostępnych w specjalistycznych sklepach

Zanim schowasz kajak na zimę, dokładnie go wyczyść

Usuń wszelkie zanieczyszczenia, błoto, piasek. Możesz użyć delikatnego mydła i wody, a następnie dokładnie spłukać czystą wodą. Pamiętaj, aby wysuszyć kajak przed przechowywaniem, aby uniknąć powstawania pleśni i grzybów. Wysuszony kajak należy owinąć folią. 

Odpowiednie miejsce i pozycja przechowywania

Wybór właściwego miejsca dla zimowego przechowywania kajaka jest niezwykle ważny. Idealnym rozwiązaniem będzie lokalizacja sucha, osłonięta przed słońcem i dobrze wentylowana, aby chronić sprzęt przed działaniem promieni UV, opadami deszczu lub śniegu. Miejsca takie jak garaż, piwnica czy magazyn samoobsługowy sprawdzą się doskonale.

Zaleca się, aby kajak był przechowywany w pozycji zawieszonej lub na specjalnie przygotowanych stojakach, co zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z podłożem i potencjalnym deformacjom. Kajaki z tworzyw sztucznych najlepiej umieszczać do góry dnem, co minimalizuje ryzyko ich odkształcania.

Podczas zimowej przerwy nie zapomnij regularnie kontrolować stanu kajaka. Regularne sprawdzanie pozwoli na wczesne wykrycie i zaradzenie problemom, takim jak wilgoć czy pojawiające się uszkodzenia, co jest kluczowe dla utrzymania kajaka w dobrym stanie.