Spływ kajakowy po Czernicy - rzeka dla wymagającychCzernica - ulubiona rzeka kajakarzy na spływ

Wybierając trasę na spływ kajakowy na Czernicy, nie można liczyć na nudę. Licznie powalone drzewa, a także dość prędki nurt stanowią niemałe wyzwanie nawet dla zaprawionych kajakarzy. To opcja dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju, bo ruch nie jest zbyt spory, a na rzece nie pojawiają się zatory. Woda jest bardzo czysta, a na całej trasie nie spotkamy śmieci.

 

 

Trasa spływu nie dla amatorów?

 

Spływ Czernicą nie należy do łatwych, a szczególnie w jej górnym odcinku. Pokonać tam należy liczne przeszkody, a m.in. powalone drzewa. Jednak i amatorzy, którzy próbowali już swoich sił na kajakach, z pewnością sobie poradzą. Górny bieg rzeki jest wąski i przeznaczony głównie dla jednoosobowych kajaków. Z dwójek skorzystać można już od wsi Sporysz. Szlak prowadzi głównie lasami, ale mija się także kilka mniejszych miejscowości oraz wsi.

 

Dlatego miłośnicy kajaków chętnie wybierają tę trasę, ze względu na spokój i jej urokliwość. Woda w rzece jest czysta, jednak mało przejrzysta, a latem zbytnio się nie nagrzewa. Napotkać można także dwie trudności, które wymagają przenoski - pierwsza znajduje się we wsi Przyrzecze, a druga to młyn w centrum Czarnego.

 

To z pewnością trasa dla tych, którzy podczas spływów lubią poczuć adrenalinę. Łącznie szlak liczy nawet 32 km i zalecane jest, aby przepłynąć go w dwa dni z noclegiem w Sarniaku. Wraz z rozwojem kajakarstwa na Kujawach, odcinek ten zyskał również wiele udogodnień. Przede wszystkim na starcie, a więc w miejscowości Sporysz, zagospodarowana została stanica kajakowa z dogodnym dojazdem. To nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo!

 


Sprawdź trasę spływu kajakowego po Czernicy


 

Spływ Sporysz-Sarniak

 

Jest to doskonała trasa na jednodniowy spływ! Rozpoczyna się we wsi Sporysz. Początek może okazać się dość wymagający ze względu na powalone drzewa, ale już za wsią Dzików jest znacznie łatwiej. Warto mieć na uwadze, że wybierając się na spływ kajakowy po Czernicy, dobrze jest mieć doświadczenie na nieco łatwiejszych szlakach. Trasa może wydawać się uciążliwa, jednak widoki po drodze wszystko wynagradzają.

 

Odcinek ten kończy się przy Leśniczówce Sarniak. Znajduje się tam także świetne miejsce na biwakowanie. Wiata sprawdzi się do rozstawienia namiotu, a zaraz obok wyznaczono przestrzeń na rozpalenie ogniska. Skorzystać można także ze ścieżki edukacyjnej, która przebiega przez las. Znajduje się tam kilkadziesiąt tablic dydaktycznych związanych z ekologią oraz gospodarką leśną. Warto także zajrzeć do pobliskiej kapliczki św. Huberta, która pojawia się na szlaku. Kolejnego dnia czeka dalsza trasa kajakiem do Lubnicy.

 

Płyniemy dalej dzikim szlakiem Czernicy

 

Wyruszając z Sarniaka, można liczyć na spokojną trasę, bez większych przeszkód. Miejscem na odpoczynek, może okazać się Czarne. To świetna opcja, aby coś przekąsić i nabrać sił. Nieopodal znajduje się także sklep, gdzie zaopatrzysz się w niezbędną na dalszą trasę wodę lub jedzenie. Następna część spływu to odcinek Doliny Gwdy, który otoczony jest lasami. To aż 9 km przepięknych, leśnych krajobrazów.

 

Trasa ta nie jest zbyt oblegana przez kajakarzy, dlatego liczyć można na spokój i swobodę. Pojawiające się przeszkody, można ominąć bez wysiłku, nawet mając ze sobą ekwipunek. Czernica wpływa do Gwdy niedaleko wsi Lubnica. Ale uwaga! Można nie zauważyć samej wsi, bo rzeka wpada poniżej zabudowań. Punktem odniesienia jest stary mostek, za którym warto wyjąć kajaki z prawej strony rzeki. Tam właśnie kończymy naszą wycieczkę!

 

 

 

Podsumowując

 

Spływ kajakowy po Czernicy dedykowany jest przede wszystkim dla tych, którzy mają już doświadczenie w kajakarstwie. Nie jest to prosta trasa, bo napotkać można liczne przeszkody, zmuszające nawet do przenoszenia kajaków. Każdy miłośnik spływów z pewnością polubi ten szlak ze względu na walory krajobrazowe, czystą wodę i brak dużego ruchu.


Pola biwakowe to kolejny powód, aby wybrać ten szlak. Jest ich coraz więcej, a z roku na rok stają się bardziej dostosowane do wymagań turystów. Wszystko to w ramach projektów, które umożliwiają rozbudowę infrastruktury. Powstają nowe wiaty, stojaki na kajaki, a także ogrodzenia, które wykonane są z drewna i doskonale komponują się z otoczeniem.


Tutaj nie ma miejsca na nudę! Wartki nurt rzeki i liczne drzewa w niej sprawiają, że trasa jest ciekawa i urozmaicona. Są także odcinki spokojne, gdzie można złapać chwilę oddechu. Po drodze napotkać można liczne tablice informacyjne z mapami. To doskonałe rozwiązanie, aby zaplanować dalszą trasę.

 

 


Sprawdź naszą ofertę wynajmu kajaków


 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]