Czernica, rzeka inna niż BrdaCzy rzeka Czernica jest bezpieczna na spływ z dzieckiem ?

Zdecydowanie odradzamy, spływanie rzeką Czernicą z Dziećmi. To rzeka o szybszym nurcie i głębsza niż rzeka Brda w górnym odcinku.

Dodatkowym utrudnieniem jest mniej miejsc do bezpiecznego zejścia. Brak tu infrastruktury turystycznej – jeśli zaczynacie spływ w Sporyszu, od sezonu 2019 jest tu wyznaczone miejsce wodowania z wiatami. A na trasie jedyne miejsce biwakowe to „Sarniak” przed miasteczkiem Czarne. W tym wyznaczonym miejscu dla kajakarzy jest wygodny pomost do wyjścia z kajaka oraz wiata i miejsce parkingowe.

W samej miejscowości Czarne, problemem jest przenoska – przez ruchliwy odcinek drogi Człuchów - Szczecinek.

Za Czarnem, musimy dość długo płynąć – około 4 godzin, zanim znajdziemy dogodne i bezpieczne miejsce do wyjścia do którego może podjechać po nas samochód.

Ta rzeka nadaje się dla dorosłych a dzieci znacznie bezpieczniej i bardziej komfortowo poczują się na rzece Brdzie. Tu infrastruktura turystyczna rozwija się co roku. Nowe wiaty i nowe miejsca wodowania. Szlak jest płytki i jednocześnie dziki.

Polecamy rzekę Czernicę na któryś z kolei spływ. Dobrze jeśli z grupą jest kilka bardziej doświadczonych osób.

Dobrą alternatywą dla rzeki Czernicy jest jej piękny dopływ – rzeka Biała. Spławna już z Białego Boru. Ale dla rodzin z dziećmi idealny odcinek to Bielica -Międzybórz.