Jak zachować się na kajaku w czasie burzy?Gdy niespodziewana burza zaskoczy Cię podczas spływu kajakowego, często nie wiesz, co robić. Należy pamiętać, że burza to poważne zjawisko, które może stanowić realne zagrożenie dla Twojego życia! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co zrobić na kajaku w trakcie burzy!

Prognoza pogody jest najważniejsza 

Przed rozpoczęciem spływu kajakowego, sprawdzenie prognozy pogody stanowi pierwszy i kluczowy krok w celu uniknięcia burzy. W przypadku niepewnej prognozy zawsze istnieje możliwość przełożenia spływu na bardziej bezpieczny termin. Jeśli jednak prognoza wskazuje na wystąpienie burzy w określonej godzinie, a Ty już jesteś na kajaku, postaraj się dotrzeć do przystani co najmniej godzinę przed przewidywanym nadejściem zjawiska.


Znajdź bezpieczne schronienie 

Gdy zostaniesz zaskoczony przez burzę, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i jak najszybciej schroń się! Wiaty przystankowe są idealnym miejscem na osłonięcie się przed burzą. Jeśli jednak w pobliżu nie ma takich schronień, spróbuj ukryć się pod mostem. W przypadku, gdy jesteś na otwartym terenie, postaraj się znaleźć względnie niskie miejsce, gdzie możesz okryć się plandeką i przytulić do kajaka. 

Postaraj się nie zostać na wodzie 

Najważniejsze jest, aby unikać pozostawania na wodzie. Jeśli to możliwe, opuść kajak. Gdy nie masz możliwości znalezienia wiaty ani mostu, odpowiednim schronieniem może być niski zagajnik, gdzie możesz przykucnąć i przeczekać nawałnicę. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc pamiętaj, że należy działać szybko i rozważnie w takiej sytuacji. 

Niezalesione obszary są najbardziej niebezpieczne 

Podczas spływu kajakowego na rzece podczas burzy, ważne jest zdanie sobie sprawy, że największe zagrożenie występuje na niezalesionych obszarach. Warto uważać na pojedyncze drzewa, ponieważ są one elementami, które potencjalnie mogą przyciągnąć pioruny. Gdy rzeka jest gęsto zalesiona, możliwe jest schronienie się pod niskimi drzewami lub mostem.


Kayaks — wypożyczalnia kajaków — to miejsce, gdzie nie tylko wypożyczysz kajak, ale również dowiesz się, jak zachowywać się podczas spływu i dbać o swoje bezpieczeństwo!