Jak się zachować podczas burzy na spływie kajakowym?Burza na kajaku – co robić?

Podczas spływu kajakowego zaskoczyła Cię burza? Przede wszystkim zachowaj spokój! Jeśli nie wiesz, jak się zachować podczas nawałnicy, ten artykuł Ci pomoże. Przeczytaj go przed planowanym spływem, a wówczas unikniesz stresu i niebezpieczeństwa. Pamiętaj, że burza to zjawisko, które może zagrażać nawet Twojemu życiu!

 

 

Czym jest burza?

 

Burza jest zjawiskiem, które powstaje poprzez mieszanie się warstw powietrza. Gęste, zimne powietrze miesza się z wilgotnym o mniejszej gęstości. W ten sposób tworzą się prądy powietrzne, a skumulowana energia cieplna zmienia się w energię elektryczną. Widoczne są na niebie wyładowania elektryczne w postaci błyskawic. Skąd bierze się grzmot? Podczas wyładowań powietrze gwałtownie zwiększa swoją objętość, więc aby wyrównać ciśnienie, rozszerza się na różne strony z ponaddźwiękową prędkością. Jej przekroczenie powoduje powstanie fali uderzeniowej, którą usłyszeć można jako huk, trzask lub dudnienie.

 

Zasady postępowania podczas burzy

 

Bez względu na to, gdzie się znajdujesz, koniecznie musisz wiedzieć, jak zachować się, jeśli nadejdzie burza. Oto kilka wskazówek:

 

1. Sprawdzaj prognozy pogodowe. W dobie smartfonów i Internetu jest to bardzo proste i szybkie. Przed planowaniem wyjazdu na kajak lub innej wycieczki, sprawdź pogodę. Nie ignoruj także alertów pogodowych!
2. Schowaj się w bezpiecznym miejscu. Jeśli przebywasz w domu, zamknij okna i odłącz od zasilania urządzenia elektryczne. Natomiast będąc na zewnątrz, poszukaj schronienia lub przykucnij na ziemi – nie leż i nie chowaj się pod drzewem!
3. Zatrzymaj auto. Jeśli poruszasz się samochodem, bezpieczniej będzie zjechać na pobocze i przeczekać nawałnicę. W pojeździe jesteś bezpieczny!
4. Nie zbliżaj się do metali. Dotyczy to również urządzeń elektrycznych, okien, drzwi czy sufitów.
5. Miej pod ręką latarkę. Podczas burzy w każdej chwili możliwe jest wyłączenie prądu – szczególnie jest to ważne, jeśli jest ona po zmroku.
6. Chroń siebie, ale też innych! Osoba porażona piorunem nie przewodzi go. Udzielając pierwszej pomocy, ułóż ją w pozycji bezpiecznej, a w razie potrzeby przystąp do resuscytacji.

 


Sprawdź nasze spływy kajakowe


 

Spływ kajakowy w trakcie burzy

 

Przede wszystkim przed wyruszeniem na spływ, spójrz na punkt pierwszy poprzedniego akapitu :)
Sprawdzenie pogody to pierwszy i najważniejszy krok, aby uchronić się przed burzą. Termin spływu zawsze można przełożyć, aby odbył się on w bezpiecznych warunkach. Jeśli prognoza wskazuje wystąpienie tego zjawiska o danej godzinie, a Ty już jesteś na kajaku, zrób wszystko, aby przypłynąć do przystani na godzinę przed.

 

Jeśli jednak burza Cię zaskoczy, schroń się! Najlepszym miejscem do tego są wiaty przystankowe. Gdy nie ma ich w pobliżu, ukryj się pod mostem lub będąc na otwartym terenie, znajdź względnie niskie miejsce, okryj się plandeką i przytul do kajaka. Bardzo ważne jest, żeby w miarę możliwości ten kajak opuścić i nie znajdować się na wodzie.

Nie ma wiaty ani mostu? Odpowiedni będzie niski zagajnik, w którym możesz przykucnąć i przeczekać.

 

Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest… niepływanie podczas burzy. Wiemy jednak, że pogoda może zaskoczyć. Dobrze jest wybrać trasę na spływ kajakowy, na której znajdują się przystanki i wiaty. Najważniejsze jest jednak, aby zadbać o siebie oraz o innych. Najpierw ratujmy i pomagajmy ludziom – sprzętem się nie martwmy.

 

 

Kajak na rzece a na jeziorze

 

Będąc na spływie kajakowym na rzece podczas burzy, pamiętaj, że największe niebezpieczeństwo występuje na niezalesionych terenach. Pojedyncze drzewa mogą stanowić zagrożenie, bo to właśnie one ściągają pioruny. Jeśli rzeka jest gęsto zalesiona, schronić się można pod niskimi drzewami lub mostem. Niebezpiecznie jest także na jeziorze! Musisz jak najszybciej się ewakuować do brzegu. Tutaj zagrożenie stwarzają nie tylko same pioruny, ale możliwe duże fale spowodowane przez porywy wiatru.

 

Dlaczego unikać wody podczas burzy?

 

Odpowiedź jest prosta – woda jest dobrym przewodnikiem prądu! Dlatego tak istotne jest, aby opuścić kajak, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki burzy. Sama obserwacja może wiele pomóc! Znaki na niebie mogą nam wskazać, czy burza nastąpi i jaka jest jej odległość od naszego położenia. Same błyskawice, bez grzmotów wskazują na to, że burza znajduje się w odległości około 70 km od nas – to najlepszy moment, by uciekać :). Słyszalne ciche pomruki mogą oznaczać, że jej odległość zmalała do 25 km. Można także w łatwy sposób obliczyć oddalenie – jak? Sekundy pomiędzy błyskiem a grzmotem należy podzielić przez 3, wówczas dowiemy się, jak daleko (lub blisko) jest burza.

 


Sprawdź, jak zachować się podczas burzy na spływie kajakowym


 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]