Brda czy Wda, czyli którą rzekę wybrać na spływ kajakowy?Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem zadaje nam pytanie, którą rzekę wybrać: Brda czy Wda? Nie sposób jednak odpowiedzieć na niejednoznacznie, ponieważ są to dwie zupełnie różne wody. Dlatego też spływ kajakowy którąkolwiek z nich dostarcza kajakarzom innych wrażeń. Tak więc poniżej przedstawiamy zalety obu rzek oraz nasze rekomendacje dla początkujących.

 

Spływy kajakowe Brdą – zalety

Po pierwsze rzeka Brda, szczególnie w swoim górnym odcinku, jest bardzo płytka. Sprawa to, że spływy kajakowe z dziećmi czy z osobami, które dopiero teraz zaczynają swoja przygodę na spływach kajakowych – są bezpieczne.

Kolejnym z atutów rzeki Brdy, jest jej usytuowanie. Trasa spływu jest bardzo dobrze przygotowana, a dla kajakarzy przygotowane są szczegółowe mapy z jej opisem. Po obu stronach rzeki znajdują się z kolei pola biwakowe wyposażone w kosze, wiaty i toalety. Tak więc kończąc spływ kajakowy na danym etapie możemy spokojnie odpocząć i przygotować się na kolejny dzień nowych wrażeń.

 

Trasa spływu Brdą jest bardzo dobrze oznaczona. Na postojach znajdują się liczne tablice informacyjne z opisem i czasem płynięcia poszczególnych etapów. Jest to szczególna zaleta, dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem. Co więcej, rzeka Brda należy do najczystszych w regionie. Akcje sprzątania rzeki są organizowane kilka raz w roku – również w sezonie, dzięki czemu turyści mogą poczuć się bardzo komfortowo. Spływ kajakowy jest więc przyjemny dla oka, ponieważ cieszy otaczającą przyrodą Doliny Brdy.

 

Centralnym punktem na mapie górnego szlaku rzeki Brdy, jest Przechlewo. To miejsce gdzie można zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze artykuły oraz wypożyczyć sprzęt wodny.

 

Porównując szlak rzeki Brdy do szlaku Wdy, możemy również odnieść wrażenie, że na całym górnym odcinku rzeki Brdy, płyniemy pośród lasów i starodrzewia. A, w nurcie znajduje się wiele powalonych pni drzew – natura jest tu niezmienna.

 

Spływy kajakowe Wdą – zalety

Rzeka Wda oferuje turystom swoje czyste wody i szerokie koryto, które również jest bezpieczne dla kajakarzy. Dodatkowo jest to woda, która urozmaica swój brzeg licznymi jeziorami. Jedno z największych to jezioro Wdzydzkie.

Uznaje się, że rzeka Wda jest rajem dla żeglarzy i innych wodniaków.

Spływ kajakowy Wdą jest również urozmaicony stanicami. Kłopotem może być lokalizacja, ale stanice są również wyposażone w kosze na śmieci i często w specjalne pomosty do wyciągania kajaków.

Zakupy możemy zrobić np. w Czarnej Wodzie – tu również wypożyczymy kajaki.

 

Brda czy Wda – zatem którą rzekę wybrać na spływ kajakowy?

Podsumowując, jeżeli planujemy jednorazowy spływ kajakowy, zdecydowanie bardziej rekomendujemy Brdę. To rzeka idealna dla początkujących, ponieważ pozwala nabyć podstawowych umiejętności, które przydadzą się na trudniejszych szlakach.

Jeżeli na spływ kajakowy planujemy zabrać ze sobą dzieci, rzeka Brda będzie także dobrym rozwiązaniem.

Jak zakończymy spływ kajakowy Brdą, warto wyruszyć na spływ Wdą… i dalej zwiedzać inne rzeki Polski.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]