Jakich zasad przestrzegać podczas pływania kajakiem?Kiedy dopiero zaczynamy swoją przygodę z kajakarstwem, nieuniknione staje się pytanie o bezpieczeństwo na wodzie. Będąc początkującym, warto poznać kilka zasad, które potem będą nam towarzyszyły przez wszystkie spływy kajakowe. Dowiedz się, jak być bezpiecznym podczas pływania kajakiem! 

 

Ubierz się stosownie do pogody

Jeśli planujesz spływ kajakowy, zawsze sprawdź warunki pogodowe i dostosuj ubranie do nich. Wybierz wygodną i swobodną odzież oraz specjalne buty do wody. Zabierz ze sobą cienki polar, kurtkę przeciwdeszczową i zapasowe ubrania. Jeśli pogoda się zmienia, skróć trasę, aby bezpiecznie dotrzeć do bazy. Jeśli warunki atmosferyczne są złe lub nurt jest silny, lepiej zrezygnuj z wyjścia na wodę. Pamiętaj też o kamizelce asekuracyjnej!

 

Sprawdź dokładnie trasę

Jeśli chcesz upewnić się co do trasy, którą wybierzesz na spływ kajakowy, skorzystaj z opcji podglądu satelitarnego na Google Maps. Dzięki temu zobaczysz, jak koryto rzeki jest ukształtowane oraz jakie polanki się na niej znajdują. Mapa satelitarna pokaże Ci również przenoski, czyli miejsca, gdzie trzeba będzie wyjść z kajaka i przenieść go na ląd. Im więcej będziesz wiedzieć o rzece, którą chcesz pokonać, tym lepiej. Sprawdź też, czy trasa, którą wybierasz, a zwłaszcza liczba przenosek, odpowiada Twoim możliwościom.

Odpowiednio dobierz kompanów

Zaleca się, aby para kajakarzy składała się z jednej osoby doświadczonej i jednej początkującej. Jednakże, gdy wszyscy uczestnicy spływu są początkujący, trudno jest zastosować tę zasadę. Zazwyczaj w grupie znajduje się kilka osób z doświadczeniem w sportach wodnych, które mogą szybciej nauczyć początkujących wiosłowania. Dlatego warto przyporządkować ich do par z mniej doświadczonymi kajakarzami. Co do rozmieszczenia w kajaku, polecane jest, aby osoba bardziej doświadczona, cięższa i silniejsza siedziała z tyłu, a początkująca, lżejsza i mniej siłowa z przodu.

Wyznacz kierownika spływu

W grupie spływu kajakowego konieczne jest wyznaczenie kierownika, który w sytuacjach krytycznych podejmuje decyzje, a pozostali uczestnicy podporządkowują się mu. Kierownik powinien być najbardziej doświadczonym kajakarzem, który najlepiej zna trasę spływu. Podczas spływu kierownik zawsze płynie jako pierwszy, a za nim podążają najmniej doświadczone osady, a na końcu znajdują się osoby bardziej doświadczone. Ustala się również, która osada będzie zawsze płynęła jako ostatnia, a pozostali uczestnicy spływu pilnują, aby nie pozostawać za nią w tyle. Ostatnia osada powinna mieć ze sobą apteczkę, aby w razie potrzeby szybko udzielić pomocy.